İSTANBUL EXLIBRIS AKADEMİSİ DERNEĞİ
ESRA KIZIR GOKCEN
ESRA KIZIR GOKCEN
ESRA KIZIR GOKCEN

Esra Kizir Gökçen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nden 1993’de mezun oldu. Aynı üniversitenin Atatürk Eğitim Fakültesi’nden 2000-2001 yıları arasında pedagojik formasyon aldı. Dönem dönem farklı temalar üzerinde çalıştı ve bu temalara uygun teknikler denedi; 2003 – 2009 yılları arasında çocuksu ve romantik bir yaklaşım içindeydi, bu sebeple daha çok fantastik kompozisyonlar resmetti. Yağlıboya çalışmalarının yanı sıra 2006’dan itibaren baskı teknikleri üzerinde önemle durdu ve exlibris alanında özgün eserler üretti. 2013’e kadar ise farklı teknik demeleri ve doku arayışları önplana çıktı. Önceleri daha içedönük yaklaşımlarla üreten sanatçı, son dönem çalışmalarında ise kendi dünyasından çıkıp dış etkileri, çevresel ve toplumsal hareketleri mercek altına alarak değişimleri izlemeye, gidişatı takip etmeye başladı. 2013 Haziran’ından bu yana ürettiği işlerini bu çerçevede oluşturdu. Çizgisel, başkalaşıma uğramış nesneleri, yalın bir biçimde resmederken bunu ifadeci bir yaklaşımla birleştirerek yansıtmaya başladı. Bu dönemde daha çok tuval üzerine akrilik ve kağıt üzerine suluboya tekniklerine ağırlık verdi. Aynı renkci ve çizgisel yaklaşımını özgün baskı çalışmalarında da gözleyebiliriz. Esra Kizir Gökçen, sanatsal varlığını gözlemlerine ve sezgisel öngörülerine dayandırıyor. Erken yaşlarda başlayan naif düşsel yaklaşımları yetişkinliğe doğru olgunlaşmakla birlikte realiteyle düşsel alanı birleştirerek çizgiyle, renkle, dokuyla somutlaştırmayı seçiyor. Olgu ve olayların gerçekleştikleri andaki olağanlığını ve sıradanlığını aşıp oluşma sürecinin dinamikleriyle ve geride bıraktığı izlerle birlikte iki boyutlu zemine aktarmayı ve bunlar üzerine kendi değerlendirmelerini ekleyip olanın ötesine ulaşmayı, yeni ve heyecan verici bir düzen yaratmayı istedi ve bunu sanatsal üretim biçimiyle yapabileceğine inandı. Sanatçının, Türkiye, Amerika, Çin, İtalya, Kıbrıs, Finlandiya, İspanya, Bulgaristan ve Ukrayna’da, özel ve müze koleksiyonlarında birçok eseri bulunuyor. İstanbul Anadolu Hisari’nda 2005’de kurduğu atölyesinde resim çalışmalarına devam eden Esra, aynı zamanda çocuk ve yetişkinlerle de atölye çalışmaları yapıyor. İstanbul Exlibris Derneği ve İstanbul Exlibris Akademisi Derneği üyesi olan Esra, Lokomotif Kültür Sanat Derneği genel sekreterliği görevini de sürdürüyor.

ÖDÜLLER
• Birinci Uluslararası Exlibris Yarışması, Varna, Bulgaristan, Sergileme (2014)
• 35.Fisae Uluslararası Exlibris yarışması, Tarragona, Catalunya, İspanya, Sergileme (2014)
• Naantali Uluslararası Exlibris Yarışması, Finlandiya,  Sergileme (2012)
• San Min Cup Uluslar arası Exlibris Yarışması Shanghai, Çin, Mansiyon (2011)
• 1. Uluslar arası Exlibris Yarışması Nicosia, Kıbrıs,  Sergileme (2010)
• 1. Kiev Uluslar arası Miniprint Yarışması, Ukrayna, Sergileme (2010)
• 32. Fisae ExlibrisChina yarışması, Pekin,  Sergileme (2008)
• RHMD Uluslararası Özgün Baskı Yarışması, Tophane-i Amire, İstanbul, Sergileme (2006)

ESRA KIZIR GOKCEN
Esra Kizir Gokçen graduated from Marmara University Fine Arts Faculty, Graphic Design Department in 1993. Took the pedagogical information classes in 2000-2001 period at the Atatürk Education Faculty of the same university. Besides the oil painting studies, emphasized on print making. Starting from 2006, created unique exlibris works.  Esra Kizir Gokçen preferred an expression of surreal and expressionist way on her fictive and fairytale like artworks. Held many solo and group exhibitions with her conceptual series; Petit Bonhommies, Floral Fairytales, Angels and Demons, Waterworld, Stream of Consciousness, Bubbles. The artist has many artworks in collections in Turkey, USA, China, Italy, Cyprus, Finland, Ukraine, Spain and Bulgaria. Carrying on art studies in her studio at Anadoluhisarı, Istanbul, which she owns since 2005. Besides, holding art workshops with children and adults. Esra is the member of Istanbul Exlibris Association and Istanbul Exlibris Academy Association. Also working as the general secretary of Locomotive Culture and Art Association.

6 toplam öğe

 
İstanbul Exlibris Akademisi Derneği Yönetim Kurulu-ÜyelerExlibris Yarışmları-SergilerAYSE ANILAYSEN ERTEBETUL URASBIRGUL HACIALIOGLUCANAN BILGEDILARA OKTAR GURSESS.DOĞU ERTEE.EROL UNALESIN KUSEYRIOGLUESRA KIZIR GOKCENGULDEN GUNAYDININCI COKNESELIMINE ARASANMUNEVVER CILLOVNAZAN SÖNMEZNERMİN KUTRIF.NESE MERALSABRINE BUCHMANNSUGGUR KARSTULAY OKTEMTULIN AKTARUMRAN POLATREYHAN CEZIKİrtibatDernek Toplantı FotoğraflarıBasından1