İSTANBUL EXLIBRIS AKADEMİSİ DERNEĞİ
BETÜL URAS
BETUL URAS
BETÜL URAS

Betül Uras 1947’da İstanbul’da doğdu. Şişli Kolejinden mezun oldu. İtalyan Exlibris sanatçısı Antonio Grimaldi ile tanıştıktan sonra Exlibris üzerinde çalışmaya başladı ve Latife Baştuğ başkanlığında 1998 yılında İstanbul Exlibris Akademisi Derneğinin kurulmasında, Romada Türk sanatçılarının özgün exlibrislerinden oluşan yapıtların sergilenmesindeki organizasyonda, 2000’de İtalya’da yapılan (İtalya-Türk Bienalinde) “İstanbul 2000” adlı Uluslararası Yarışma’nın,1993’te “Kristof Kolomb” Uluslararası Exlibris Yarışmasının Basın Müzesinde sergilenmesinde, 2002’de “Nazım 2002” Uluslararası Exlibris Yarışmasında görev aldı. 


2010’dan itibaren Ayşen Erte Gravür atölyesinde “Exlibris” yapmaya başladı. Halen orada çalışmaktadır. 2014’te İspanya Taragona’da yapılan 35. FISAE kongresine katıldı. 2014 ve 2018’de 1’nci ve 2’nci Ulusal Exlibris kongrelerine ve sergilerine katıldı.1’nci kongredeki eserleri Bulgaristan’ın Varna şehrinde Largo Art Galery’de sergilendi. 2016’da 36. FISAE kongresi Rusya Vologda’da çalışması sergilendi. 2016’da ve 2017’de Subotica (Sırbistan) İnternational Exhibition of Block Plates (Exlibris) çalışmaları  sergilendi ve kataloğda yayınlandı. 2018’de Prag’da yapılan 37. FISAE kongrelerine katıldı. 2016’da Arjantin Miniprint İnternational de Parana da çalışması sergilendi. 2019’da Subatica Block Plates’te çalışması takdir ile ödüllendirildi.Artur Mota Miranda’nın Contemporary Internatıonal Ex-libris Artists kitabının 24’nünde yer aldı. Şimdiye kadar Türkiye’nin bir çok şehrinde 20 grup sergisine katıldı.

Halen İstanbul Exlibris Akademisi Derneği ve İstanbul Ekslibris Derneği üyesidir.

6 toplam öğe

 
İstanbul Exlibris Akademisi Derneği Yönetim Kurulu-ÜyelerExlibris Yarışmları-SergilerDernek Toplantı FotoğraflarıAYŞE ANILAYSEN ERTEBETUL URASBIRGUL HACIALIOGLUCANAN BILGEDILARA OKTAR GURSESESIN KUSEYRIOGLUE.EROL UNALGULDEN GUNAYDINMINE ARASANMUNEVVER CILLOVNAZAN SÖNMEZNESE MERALNESLİGUL ERÖZ HASDEMİRSUGGUR KARSTULAY OKTEMUMRAN POLATVİLDAN YILDIZYESİM ÖNDEİrtibat