İSTANBUL EXLIBRIS AKADEMİSİ DERNEĞİ
İstanbul Exlibris Akademisi Derneği


İstanbul Exlibris Akademisi Derneği

İstanbul Exlibris İstanbul Exlibris Akademisi Derneği 1992 yılında 6 Türk Exlibris sanatçısının yurtdışında “International Christopher Colombus Contest” adlı Uluslararası Exlibris Yarışmasına katılmaları için sanat elçiliği yapan Latife Baştuğ başkanlığında 13 Ağustos 1998’de İstanbul’da kuruldu. Evrensel değerlerle üretilmiş, nitelikli sanat yapıtlarına ulaşmayı hedefleyen, anlayış ve eğitim farkı gözetmeksizin, sanatçıları, özgün sanat yapıtları üretimi konusunda desteklemeyi ilke edinmiştir.

İstanbul Exlibris Akademisi Derneği’nin Amacı ve Etkinlikleri:
• Exlibris sanatçılarını, tasarımcılarını, koleksiyoncularını ve kullanıcılarını bir araya getirmek, Exlibris ile ilgilenen uğraşanlar arasında iyi bir iletişim kurmak, yakınlaşmayı ve dayanışmayı sağlamak,  
• Exlibris’in sanat dalı, sanat akımı olarak gelişmesini ve yaygınlaşmasını sağlamak,
• Exlibris ile ülkemizi, kültür ve sanatımızı, yurtdışında tanıtmak,
• Exlibris alanındaki mirasımızı korumak,
• Ülkemiz Exlibris tarihi üzerine araştırma yapmak ve bunları yayınlamak,
• Exlibris öğrenmek, uygulamak ve değerlendirmek isteyenleri bilgilendirmeye yönellik seminer ve konferanslar vermek, gösteriler yapmak, sergi ve yarışmalar düzenlemek,
• Haber ve bilgi iletişimini sağlamak için yayınlar hazırlamak, ilgili kişi ve kuruluşlarla işbirliği yapmak,
• Diğer ülkelerden, sergiler ve konuşmacılar getirerek Exlibris konusunda bilgi birikimini arttırmak,
• İlgili Bakanlıktan izin almak koşuluyla ülkemizin uluslararası etkinliklerde yer almasını sağlamak, yurtdışındaki benzer amaçlı dernek ve kuruluşlara üye olmak, ortak çalışmalar yapmak.

İstanbul Exlibris Akademisi Derneği 1999‘da 7 ülkeden 64 sanatçının 96 Exlibris ile katıldığı Türkiyede ilk  Eklibris yarışması olan “Exlibris İstanbul 2000” konulu I. Uluslararası Exlibris yarışmasını T.C Kültür Bakanlığı ve İMKB sponsorluğu ile organize etti. Yarışmanın sergisi Arkeoloji Müzesi’nde yapıldı. Sergi 2008′de “Exlibris İstanbul 2000” sergisi İtalyanın değerli Exlibris sanatçısı Dr. Remo Palmirani hatırasına İtalya’da Soncino Basın Müzesi’nde sergilendi. Ardından Ağustos 2008‘de bu sergi İstanbul Exlibris Akademisi Derneği Üyelerinin eserleri ile daha da zenginleştirilerek gene kaybettiğimiz büyük sanatçı Dr. Remo Palmirani hatırasına Castello Roddi D’Alba şatosunun restorasyonu sonucunda halka açılışı sırasında İtalya­ Castel D'Alba ’da sergilendi.

2001'de 18 ülkeden 91 sanatçının 158 Exlibris ile katıldığı "Exlibris Nazım Hikmet 1902-2002" uluslararası ödüllü Exlibris yarışmasını ve sergisini  düzenledi.

İstanbul Exlibris Akademisi Derneği Üyeleri 2009′da Gazeteciler Cemiyeti İstanbul Basın Müzesi’nde, 2010'da 18 Ülkeden 500 görevlinin katıldığı Uluslararası 13. Akdeniz Konferansı sırasında Bodrum Kefaluka Resort Hotel’de "Exlibris Akdeniz 2010" Sergisinde, 2010'da İtalya Liguria’da  "Exlibris Lions 2010" Sergisinde, 2012'da İtalyada Albenga’da "Exlibris" Sergisinde, 2013'de Lions Avrupa Forumu sırasında İstanbul Lütfü Kırdar Kongre ve Fuar Merkezi salonlarında  "Exlibris İstanbul 2013" Sergisinde,  2014'de Bodrum Dibeklihanda "Exlibris" Sergisi, 2015’de Balat Kültür Evinde “Exlibris” Sergisinde eserlerini sergilediler.

İstanbul Exlibris Akademisi Derneği ayrıca; “Levent Soroptimist Kulübü, “Cağaloğlu İki Lions Kulübü”. YEKÜV 21. YY. Eğitim ve Kültür Vakfı, Italyan Pro. Roco derneği, Soncino Basın Müzesi gibi sivil toplum kuruluşları ile de muhtelif tarihlerde ortak etkinliklerde bulundu. Ayrıca İtalyan Exlibris Derneği işbirliği ile 10­-23 Aralık 2011 tarihleri arasında “Exlibris Bosco Stregato – Büyülü Orman” konulu Exlibris Özgün Baskı Sergisinin İstanbulda ev sahipliğini yaptı.

Üyelerimiz Çin, Belarus, Sırbistan,  Finlandiya, Belçika, Fransadaki  Uluslararası Exlibris Konvansiyonlarına eserleri ile katılmış, ödüller almış ve eserlerinin çoğu kataloglarda yayınlanmaya hak kazanmıştır.

Istanbul Exlibris Academy Society

Istanbul Exlibris Academy Society is established in 13 August, 1998. The IEAD who aims at reaching quality art products based on universal values, therefore sponsors  artists from different educational and cultural backgrounds without any discrimination in their effort to produce unique art products.  

Main Goal and Activities of Istanbul Exlibris Academy Society:
• To gather exlibris artists, designers, collectioners and users, to create an environment where those who are interested and involved in Exlibris can get in touch and build cooperation and solidarity,
• To help Exlibris establish as a branch and movement of art,
• To promote our country s culture and art abroad,
• To preserve our cultural heritage in Exlibris,
• To make researches on exlibris history and publish them, to organize seminars, activities, exhibitions and contests for those who would like to learn and apply exlibris as well as review it,
• To prepare publications for news and info exchange, to cooperate with the relevant persons and institutions,
• To host foreign exhibitions and speakers in order to promote the information on Exlibris,
• To participate in international events on the condition that relevant ministry is informed about it,
• To be a member of the societies and institutions to cooperate with them on the Exlibris common ground,


 
İstanbul Exlibris Akademisi Derneği Yönetim Kurulu-ÜyelerExlibris Yarışmları-SergilerDernek Toplantı FotoğraflarıAYŞE ANILAYSEN ERTEBETUL URASBIRGUL HACIALIOGLUCANAN BILGEDILARA OKTAR GURSESESIN KUSEYRIOGLUE.EROL UNALGULDEN GUNAYDINMINE ARASANMUNEVVER CILLOVNAZAN SÖNMEZNESE MERALNESLİGUL ERÖZ HASDEMİRSUGGUR KARSTULAY OKTEMUMRAN POLATVİLDAN YILDIZYESİM ÖNDEİrtibat